Korowajové a Kombajové

8. září 2007 v 17:44 |  Irian Jaya
Korowajové
- Neboli ,,stromoví lidé"
- Výskyt: Žijí v oblasti nížinných pralesů na jih od pohoří Jayawiajaya.
- Oblečení: Jediným oblečením Korowajů je zelený list, muži si totiž penis zastrkují do šourku a listem si pak obváží předkožku.
- Ženy nosí sukénky z provázků upletených z vláken ságové palmy.
- Ženy i muži mívají propíchnutý nos do jehož otvorů si na ozdobu strkají štíhlé kosti z kaloňů anebo brka z ptáků. Okolo paží a do uší si dávají ozdoby a náramky pletené z ratanu či brk kasuárů.
- Muži si do nosní přepážky vkládají kosti a zuby ulovených zvířat nebo dřívka.
- Obydlí: Domy jsou obvykle ve výšce 8- 15 metrů, ale staví je i ve výškách okolo 30-40 metrů.
Mají obdélníkový půdorys o rozměrech 4x10 metrů, vysoký okolo 2 metrů.Střech je sedlová. Dům obývá 10-20 lidí, je rozdělen na část pro muže a část pro ženy a děti.
- Do domů se šplhá po 10-15 cm širokých tyčích, ve kterých jsou malé zářezy jako stupy a ukotveny nahoře na domě(dole volně visí)- často je tyč na dvě části, přičemž ta spodní se v noci odstraňuje jako ochrana proti nepřátelům.
- Okolo domu je vykácený asi půlkilometrový kruh pralesa, kde pěstují zeleninu, divoké banány a ořechy sukumu (= druh chlebovníku).
- Pokud již v okolí jejich domů není dostatek potravy tak se prostě přesunou jinam.
- Jednotlivé domy jsou od sebe většinou vzdáleny okolo jednoho dne chůze.
- Pokud fouká vítr dům se naklání a různě se houpe.
- Na stromech budují kvůli nepřátelskému kmenu Kombajů (ti mají stejnou taktiku proti Korowajům).
- Zemědělství a chov: Chovají psy a prasátka, které nosí na noc do domu ve velkých sítích pletených z orchidejových vláken, které mají ženy zavěšené na hlavě.
- Prasátka jsou pro ně velmi cenná a tak než dospějí je nechávají neustále v domě a pokud mají ženy dost mléka tak je kojí z vlastních prsou.
- Potrava: Hlavní potravou je mouka z kmene ságové palmy a chutní ,jemně nasládlí, tuční, jako palec velcí a tlustí ságoví červi (jeden z hlavních zdrojů proteinů).
- Jinak jako potrava slouží ulovená zvířata- např. kasuáři a jiní ptáci, drobní savci (stromový hlodavec kuskus),housenky, hadi, sladkovodní korýši a ryby.
- Při slavnostech někdy zabíjí malé prasátko.
- Výborná je také buamerová omáčka z plodiny známé jako pandan, podávané se ságem, nebo sladkými bramborami.
- Dodnes používají kamenné nástroje a nože z rozštěpených dutých kostí kasuárů.
- Muži kouří zvláštní dýmku vyrobenou z dutého bambusu ve které místo tabáku používají ságová vlákna.Dýmka má dvě strany, v jedné je zásobník na ságová vlákna a na druhé menší otvor pro nasazení tenké bambusové trubičky, která se společně s kuřivem vkládá do ohně.Muž kouří tak že nasává do dýmky přímo z ohniště.
Kombajnové
- Neboli ,,stromoví lidé odění pouze do kostí"
- Výskyt: Žijí v oblasti nížinných pralesů na jih od pohoří Jayawiajaya.
- Dodnes nejobávanější obyvatelé celé oblasti.
- Oblečení: Muži nosí pouze na penisu pouzdro ze zobáku zoborohého ptáka ( zoborožec Biltův nebo také zoborožec temný).Mladí bojovníci ,co ještě neulovili vlastního zoborožce nosí na penisech pouzdro lahvovníku (směrem dolů).
- Na krku nosí dlouhý náhrdelník ze zvířecích zubů.(V tomto světě jsou trofeje ulovených zvířat nejcennějším majetkem mužů, chloubou a ozdobou - ten kdo ulovil nějaké zvíře nosí jeho zuby na krku a až do smrti se jimi chlubí.)Zuby ulovených zvířat si také dávají do nosu.
- Kolem pasu nosí omotaný ratan.
- Obydlí: Staví se blízko rašelinišť,kde roste ságová palma.
- Jejich domy jsou nižší než u Korowajů a větší, prostornější, leze se do nich stejně, po dlouhém kůlu, podpěry domu v rozích a zejména vzadu slouží jako úniková cesta.
Dostat se k jejich obydlím není vůbec jednoduché, musí se jít dlouho pralesem a bez průvodce, protože žádný Korowaj se nevydá ke svým nepřátelům.
- Potrava: Kombajové jedí méně ságové červy a samotné ságo připravují několika způsoby, na rozdíl od Korowajů(ti hodí kostku do ohně a to co zželatinovatí jen oloupou a snědí)
- Často vaří buamérové omáčky.
- Maso domácích zvířat je pro ně vzácností. Maso ihned snědí a tak ani neřeší problém se skladováním masa, které by se zde velmi rychle kazilo.
- Pečení masa- na rozžhavené kameny se položí listy banánovníku a na ně se nasype ságová mouka, na tu se položí kus masa, ten se posype ságovou moukou a přiklopí listem, na to se položí další rozžhavený kámen a celý proces se opakuje dokud se nevytvoří ,,pyramida" která se celá položí do ohniště na rozžhavené kameny a nechá se vněm asi 1,5 hodiny.
- Ze ságové palmy se zde vyrábí téměř všechno (jídlo, domy, střechy, oblečení, dokonce se i kouří).
Ságo je nejdůležitější rostlinou v životě všech domorodců na Irianu.
- Mají bohatě zdobené šípy a ty jsou někdy vyráběny z kostí kasuárů.
- Žijí podobným stylem jako Korowajové i přes své znepřátelení.Avšak je zde i mnoho patrných rozdílů.Například oblečení- Kombajnové jsou mnohem parádivější.
- Žijí v podobných domech jako Korowajové.
- Jsou pracovitější a možná i průbojnější snad proto se jich Korowajové tolik bojí.
- Kouří podobné dýmky jako Korowajové- vyrobené z bambusu a kůže různých ještěrů, většinou velmi pěkně zdobené vyrytými ornamenty.
- Mají také velice odlišné jazyky, rozdíl je asi takový jako mezi češtinou a němčinou, nebo mezi angličtinou a španělštinou.
- Mezi kmeny Korowajů a Kombajů již velmi dlouho panuje nenávist propukající v boje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama